ÉS MÉG MINDIG íRJUK A SOK FELESLEGES IGAZOLÁST.....
A május 7-én és 20-án írt, az igazolások témájával kapcsolatban írt bejegyzéseim folytatásaként szeretnék néhány aktualitásról hírt adni.
ÉS MÉG MINDIG íRJUK A SOK FELESLEGES IGAZOLÁST.....
A május 7-én és 20-án írt, az igazolások témájával kapcsolatban írt bejegyzéseim folytatásaként szeretnék néhány aktualitásról hírt adni.
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete a házi gyermekorvos kollégák, és a szülők körében közvélemény-kutatást kezdett az óvodai és iskolai hiányzások orvosi igazolásának jelenlegi helyzetével, annak megítélésével kapcsolatban.
Reményeink szerint a helyzet változni fog, és a szülők sokkal több napot igazolhatnak majd, a jelenlegi, legtöbb iskolában évi 3 nap helyett.
Ettől mi, gyermekorvosok azt várjuk, hogy sokkal kevesebben keresik majd fel a rendelőt akár személyesen, akár telefonon csak az igazolás miatt, ha egyébként orvosi ellátásra nincs szükség, az enyhe, orvosi segítség nélkül gyógyuló betegségek esetén.
Egy követendő, jó példát említenék, ami már ettől a tanévtől megvalósult:
A Pomázi Sashegyi Sándor íltalános Iskola és Gimnázium a pedagógusok és a szülői munkaközösség döntése alapján megváltoztatta a házirendet, és a szülők 15 nap hiányzást igazolhatnak tanévenként!!!
Köszönet illeti az iskolát az együttműködő-készségért és a rugalmasságért!
Nagyon remélem, hogy minél több iskola követi majd a példájukat!
( Csak emlékeztetőül: a napok számát a házirendben kell meghatározni, nem törvényi előírás a 3 nap!)
Addig is, amíg országosan nem következik be a változás, én a következő módon adom azokat az igazolásokat, amiket a szülők úgy kérnek, hogy nem láttam a gyermeket a betegség kapcsán, mert úgy ítélték meg, hogy az enyhe betegséggel feleslegesen nem jönnek a rendelésre:
" A szülő elmondása szerint a gyermek ....-től.......-ig beteg volt, orvosi vizsgálatra nem volt szüksége."
Azért írom így, mert ez történik valójában, nap mint nap, a munkaidőmnek sajnos igen nagy részében.
És akkor már csak egy kérdésem van: Ha én elhiszem a szülőnek, hogy a gyermeke betegség miatt hiányzott, akkor a pedagógus nem tehetné ugyan ezt?
A másik változtatás:
Azon gyermekek igazolására, akik kiskorúként egyedül jönnek a rendelőbe, a hiányzás időtartamán kívül ráírom a " szülő nélkül jött " megjegyzést is. Ezzel segítem azt, hogy a kamaszok ne a szülő és a pedagógus tudta nélkül szerezzenek igazolást, ha esetleg "lógás" lenne a cél.
( Mint tudjuk, bármikor lehet olyan panaszt említeni, aminek jelét az orvos nem látja, csak bemondás alapján adjuk az igazolást. Pl.:hasmenés...)
Úgy gondolom, hogy a fenti két példa is egyértelművé teszi, hogy a hiányzásokat a szülőknek kellene igazolniuk.
Az én véleményem szerint akkor is a szülőnek kellene igazolni a hiányzást ha igénybe vett orvosi segítséget és akkor is ha nem! Ez szülői jog kellene hogy legyen!
Az orvosoknak meg kellene hagyni, hogy a munkaidejükben a betegekkel foglalkozzanak, és nem a teljesen felesleges igazolások gyártásával.
2023. május 4-7. között kerül megrendezésre a HGYE Kávészünet konferenciája, Siófokon.