AZ ELHíZíS, HYPERTONIA ÉS CARDIVASCULARIS RIZIKÓ MEGELŐZÉSE
Dr. Török Dóra
SE II. sz. Gyermekgyógyászati Klinka
Az obesitas - a 70-es évektől korunk civilizációs járványa, és egyben számos későbbi betegség forrása - a világ minden pontján komoly népegészségügyi problémát jelent. Az Egyesült íllamokban a múlt század utolsó negyedében megháromszorozódott az obes gyermekek száma. A magyar 5-17 éves obes gyermekek aránya is az OCDC-orszáÂgok átlaga fölött van, kb 26%-ra teszik. A gyermekkori elhízás nem feltétlenül a jólét, sokkal inkább a pszichoszociális depriváció kísérője jelensége, az evéssel a szeretet hiányát pótolják, a kilátásÂtaÂlanÂságot, a jövőkép hiányát kompenÂzálják. Sok gyerÂmek azért eszik, mert az evés száÂmára az egyetlen örömforrás. 2011-ben a Lancetben fogalmazták meg, hogy obesitogén környezetben élünk, az obesitas egy normális szervezet váÂlasza egy nem normális környezetre, vagyis, sokkal több kalória bevitele történik, mint amennyit felhasználunk, Âhiszen kevesebbet mozgunk, a fűtés megoldott, az élelmiszerekhez sokkal könnyebben hozzáférünk. A gyermekek kiszolgálÂtaÂtottak az obesitogén körÂnyeÂzetnek, amelynek megszüntetésére nemÂzeti és nemzetközi programokat indíÂtottak.
Az elhízott gyermekek kétszer akkora valószínűséggel lesznek elhízott felnőttek, mint a normál alkatúak. Egy izraeli tanulmány szerint már a BMI 75 percentilise fölött lévő obes gyermekek 50 éves kor előtti, felnőttkori mortalitása is jelentősen megnő colon carcinoma, ischaemiás és egyéb szívbetegség, cerebroÂvascularis esemény, COPD, hirtelen haÂlál következtében. Egy másik tanulmány szerint a gyermekkortól mindvégig obes egyéneknél felnőttkorban a hypertonia esélye 2,5-, a coronaria betegség 6,5-, a T2DM pedig 12,5-szörösére nő. Ha egy obes gyermeknél sikerül elérni a normál testsúlyt és azt megtartani, akkor ezen rizikófaktorok az átlagpopuláció szintjére esnek vissza, tehát a folyamat gyermekkorban még reverzibilis. Ezért van nagy jelentősége a primer és szekunder prevenciónak az obesitas gondozása, kezelése során.
Az előadó saját beteganyagának feldolgozása során azt tapasztalta, hogy
a 12 éves obes gyermekek BMI-eltérése már 4SD, egyharmaduknál már hypertonia és/vagy csökkent glükóztoleÂranÂcia áll fenn. 20%-uknál magas a koleszteÂrin- és/vagy a trigliceridszint. Az obeÂsitas mérÂtékének megítélésénél célÂszeÂrű a legÂfrissebb BMI-percentilist használni.
Az obesitas a gyermekek testi-szellemi fejlődését is gátolja, hiszen csökken fizikai aktivitásuk, ez alvási apnoe megjelenésével együtt hypoxia révén rontja a tanulási képességet, amely IQ-romlásÂban is mérhető.
Sajnos az élelmiszeripar - profitorientált természetéből adódóan - a minél nagyobb forgalom érdekében az ízek egyre vonzóbb kombinációjára fókuszál, ezáltal indokolatlan mennyiségű só, cukor, zsír és ízfokozó adalékanyagot használ. (ld.: Nutella, Coca-Cola, ez utóbbi zsíros étellel együtt fogyasztva, növeli mindkettő iránti igényünket. Még a vegetában is van cukor! A pizzára, meleg szendvicsre rásütött sajt azért „krémes”, mert nagyon zsíros.)
Az obes gyermekek gondozására és kezelésére az előadó négylépcsős ellátási modellt javasol (1. ábra).
Fontos, hogy a testsúlycsökkentő progÂram családközpontú, könnyen értÂhető és kivitelezhető, egyszerű, személyre szabott, kis lépésekben haladó legyen, fontosabbak az apró sikerélmények, mint a gyors, de csak átmeneti testsúlycsökkenés elérése.
A „diéta” szót nem szeretik a gyermekek, megszorítást jelent számukra. Egyszerű instrukció az „okostányér” bevezetése, amelynek felén zöldség és gyümölcs van, a másik felén lehet a többi élelmiszer, de nem több, mint a zöldség és gyümölcs együtt. Napi 2 óránál kevesebb képernyő előtt ücsörgés (beleértve az okostelefont is), legalább napi 1 óra mozgás, cukrozott élelmiszerek és italok kerülése szükséges.
Ref.: Dr. Stunya Edina
2023. május 4-7. között kerül megrendezésre a HGYE Kávészünet konferenciája, Siófokon.