MOLEKULÁRIS ALLERGIADIAGNOSZTIKA TÁPLÁLÉKALLERGIíÁS GYERMEKEKNÉL
Dr. Csáki Csilla immunológus
Svábhegyi Gyermekgyógyintézet
Új módszert ismerhettünk meg a tápláÂlékallergia kimutatására. A haÂgyományos allergiatesztek csak a szenzitizációt mutatják, nem feltétlenül a tényleges allergiát, allergénfehérjét. Nem jelzik a súlyosságot és a prognózist. Az általunk is jól ismert Prick-teszt és specifikus IgE-vizsgálatok molekuláris allergiadiagnosztiÂkával bővíthetők. A vizsgálat az allergénfehérjék ellen termelődött specifikus IgE-mennyiségét tudja kimutatni.
Abban az esetben lépünk tovább ezekhez a vizsgálatokhoz, ha a hagyományos módszerekkel nem jutottunk biztos diagnózishoz vagy keresztallergia lehetősége merül fel. Segítségével megítélhetjük a kialakuló reakció súlyosságát, felkészülhetünk a szükséges kezelésre. Dönthetünk arról, hogy várhatóan elegendő lesz-e antihisztamin, szteroid vagy adrenalin-autoinjektort kell a páciensnek magánál tartania. A prognózis is könnyebben megítélhető, szükséges-e szigorú allergénkerülés, vagy pl. hőkezelt formában már fogyaszthatja a terméket az allergiás egyén, mekkora kockázattal jár egy ételterhelés, egyáltalán szabad-e ezt elrendelni. Tanácsot adhatunk segítségével a szülőnek arra, hogy mivel bővíthető az ételallergiás gyermek diétája.
Tejfehérje-allergiában például jól elkülöníthető a kazeinérzékenység és a saÂvófehérjék iránti érzékenység. Az előbbi hőstabil, míg az utóbbi hőlabilis, ami azt jelenti, hogy ha csak a savófehérjékre érzékeny páciensünk, hőkezelve, pl. süteményekben fogyaszthat tejet.
Fontos a keresztallergia kérdése. A nyírÂfapollenre allergiások például gyakran reÂagálnak orális allergiás tünetekkel nyers gyümölcs (alma, körte, barack), vagy zöldÂség fogyasztására. Ezek a tünetek azonban elkerülhetők az élelmiszer hőkezelésével.
Földimogyoró-allergiára a gyermekek 10%-a szenzitizált, 1-2%-a pedig ténylegesen allergiás erre a sok kész élelmiszerÂben előforduló magra. Az élelmiszer-allergiák közül ez jár a leggyakrabban halálos allergiás reakcióval. Ezért minden földimogyoró-pozitív Prick-teszt és/vagy kórosan magas specifikus IgE esetén javasolja a molekuláris allergiavizsgálat elvégzését legalább az ara-h2 fehérjére. Ara-h2-pozitivitás esetén nem elegendő az antihisztamin, ill. szteroid felírása, készenléti adrenalin-autoinjektor szükséges!
A molekuláris allergiavizsgálat alapján sok esetben elkerülhető a szigorú diéta, de segítségével kiválaszthatók azok a betegek, akik komoly odafigyelést igényelnek.
REF.: DR. HÓBOR MIKLÓS
2023. május 4-7. között kerül megrendezésre a HGYE Kávészünet konferenciája, Siófokon.