Mi, alapellátó gyermekorvosok méltán és joggal vagyunk büszkék a házi gyermekorvoslás hazai tradíciójára, a hagyományokra épülő, magas színvonalú, minőségi gyermek-alapellátásra
Ez nem teszi azonban feleslegessé, hogy időnként körülnézzünk, kitekintsünk határainkon túlra, és ellenőrizzük, vajon megfelelünk-e a folyamatosan változó, modernizálódó európai gyermek-alapellátási tudományos normáknak, szinkronban vagyunk-e a legfrissebb trendekkel. Nem a szakmaiság álarcában felbukkanó hóbortok, divatok szolgai másolására kell itt gondolnunk, hanem az idők próbáját kiálló, bizonyítékokra alapozott, az európai szakmai grémiumok által kiadott szakmai ajánlásokat követő klinikai gyakorlat készségszintű elsajátítására. Egy ilyen folyamatos megújulási képesség nélkül ugyanis nem beszélhetünk valóban magas szintű alapellátásról. E nélkül a szemlélet nélkül szakmai rutinunk gyakorta nem lesz több, mint az éveken át napról napra rendszeresen elkövetett hiÂbák egyre nagyobb és nagyobb biztonsággal történő ismételgetése.
A gyakorlati orvoslásban is egyre komolyabb szerephez jutó szakmai miÂnőség-ellenőrző rendszerek egyik előnye éppen az, hogy minden ellátóorvos számára egyénileg is, illetve munkacsoportok, ellátóegységek szintjén is egyfajta tükröt képes elénk tartani. Összevethetjük saját munkánkat a megkövetelt, az elvárható, ill. a szakmailag indokolt minőséget képviselő praxisokéval, lehetőséget teremtve a folyamatos fejlődésre a szakmai munka, a betegbiztonság, a praxis management területén egyaránt.
Az Európai Gyermekgyógyászati Akadémia (EAP) és az Alapellátó GyermekÂorvosok Európai Konföderációja (ECPCP) 14 ország részvételével egy szakmai miÂnőség-ellenőrzési indikátorrendszer kiÂdolgozásával és lehetséges alkalmazáÂsának felmérésével foglalkozó projektet indított el, amelybe a HGYE révén Magyarország is bekapcsolódott. Több száz indikátor közül hosszas egyeztetések után végül 42 indikátor került kiválasztásra, az alábbi témakörök szerinti felosztásban:
”¢ egészségnevelés, prevenció
”¢ akut betegellátás
”¢ krónikus ellátás, beteggondozás
Ӣ praxis management
”¢ betegbiztonság
Az ún. COSI (core set of indicators) projekt célja egy olyan egységes európai szakmai indikátorcsomag összeállítása, amely valid és transzparens, vagyis szakmailag hiteles, érvényes, ugyanakkor átlátható, ellenőrizhető, kifejezetten a gyermek-alapellátásra optimalizált, telÂjesítményértékelő és ellenőrző rendszerként szolgálhat.
Jelenleg egy ún. alkalmazhatósági vizsÂgálat (feasibility study) zajlik, amelynek eredÂménye hivatott megmutatni, hogy a kiválasztott indikátorok mennyire életképesek, mennyire állják meg helyüket a gyakorlatban, mennyire alkalmazhatók az egyes országokban igencsak eltérő viszonyok, szokások, szabályozások között. A vizsgálatban Magyarország is részt vesz, 10 önként jelentÂkező házi gyermekorvosi praxisban történt ún. pilot (előzetes) felmérés. Amint publikus eredmények, értelmezhető adatok születnek a projektben, tájékoztatjuk arról Olvasóinkat.
Addig is, amíg a jelenleg még a validálás fázisában járó COSI projekt részletei publikussá válnak, önkéntes játék keretében szeretnénk egy olyan érdekes, szakmailag mindenképpen figyelemfelkeltő indikátorcsomagot ismertetni, ami különböző kórképek esetében az antibiotikumok felírásával foglalkozik. Nyolc olyan indikátort mutatunk be, amely egy kicsiny, de fontos szeletét mutatja meg annak, hogy hol is tart ma az európai gyermek-alapellátás, és egyben lehetőséget teremt arra is, hogy önmagunkat, szakmai munkánkat ennek féÂnyében értékelhessük.
A kérdések tünetileg jól körülírt betegcsoportra vonatkoznak, hasonló betegekkel nap mint nap találkozunk. Az indikátorok diagnosztikus tevékenyÂséÂgünÂÂket terápiás gyakorlatunkat jelÂlemÂzik.
Minden esetben arra kell válaszolnunk, hogy jelenlegi gyakorlatunk az adott betegpopulációban milyen mértékben felel meg a leírt gyakorlatnak. Három lehetőség közül választhatunk: A: igen, megfelel; B: nem felel meg; C: részben megfelel.
Ne arra válaszoljunk, hogy hogyan szeretnénk, ha a dolgok ideális esetben történnének, ha minden feltétel adott lenne, hanem arra feleljünk, hogy a saját praxisunkban aktuálisan, a mai napon éppen mennyire követjük az adott gyakorlatot.
A tudományos-szakmai munkacsoport nevében egy kis közös „szakmázásra” buzdítjuk a Tisztelt Kollégákat. Szívesen válaszolunk minden, a HGYE címére beérkező levélre, ami a közölt indikátorokkal kapcsolatos. Biztos, hogy mindig az A) válasz helyes és követendő? Mikor igen, és mikor nem? Miért? írják meg a véleményüket, hátha mi is tanulunk belőle!
Kellemes időtöltést kívánunk!
KOVíCS íKOS
2023. május 4-7. között kerül megrendezésre a HGYE Kávészünet konferenciája, Siófokon.