AZ ELMÚLT ÉV ALAPELLíTÁST IS ÉRINTŐ LEGFONTOSABB TERíPIíS KÖZLEMÉNYEI
Prof. Dr. Szabó Attila
SE I. sz. Gyermekgyógyászati Klinika
Az előadás öt betegség (asztma, atópiás dermatitis, tonsillitis, akut otitis media, appendicitis acuta) kezelését érintette.
Asthma bronchiale: az ismertetett cikkÂben inhalációs szteroid (fluticason) hatását hasonlították össze hosszú haÂtású béta-agonista és inhalációs szteroid (salmeterol + fluticason) együttes adásával. Nemzetközi, randomizált, duplavak vizsgálat volt, amely 6208 4 és 11 év közötti enyhe/mérsékelt asztmában szenvedő gyermekre terjedt ki. A két vizsgálati csoport között nem találtak szignifikáns különbséget sem a hospitalizációban, sem a súlyos asztma kiújulásában. Ezek alapján megállapították, hogy a kombináció biztonságosan alkalmazható. Ennek megfelelően a GINA guideline is módosításra került, így a kombináció is alkalmazható megelőzésre közepesen súlyos asztmában.
Atópiás dermatitis: mit mondhatunk a szülőnek arra a kérdésre, hogy kinőhető-e az atópiás dermatitis? Hatvan évet átfogó vizsgálatot ismertetett a professzor úr, amelybe 110 651 beteg került be 15 országból. Az eredmények alapján megállapítható volt, hogy a betegek 80%-a 8 éves kora előtt tünetmentes lett, de 5%-nál 20 éves koron túl is fennmaradt a betegség. Tehát az atópiás dermatitis jó prognózisú betegségnek tekinthető az esetek többségében.
Tonsillitis: egy retrospektiv összefoglaló tanulmány alapján, a visszatérő tonsillitisek esetén tonsillectomisalt betegeknél, csak rövid távon (<12 hó) észleltek előnyöket (kevesebb reinfekció, kevesebb iskolai hiányzás) a konzervatív módon (körültekintő várakozás, pl. antibiotikum, nazális szteroid adása) kezeltekhez képest. Hosszú távon nem találtak szignifikáns különbséget a két csoport között. Kiegészítve mindezen adatokat azzal, hogy az FDA ajánlása alapján a fejlődő idegrendszer védelme érdekében kerülni kell a 3 év alattiak altatását, nagyon körültekintően kell felÂállítani a tonsillectomia indikációját.
Otitis media: akut otitis mediában szenvedő, amoxicillin/klavulánsav kombinációval kezelt betegeket hasonlítottak össze a terápia hosszát illetően.
Az egyik csoport 10 napig kapott antibiotikumot, míg a másik csak 5 napig, majd 5 napig placebót. íllapotrosszabbodás a klinikai tünetek alapján szigniÂfikánsan kevesebb volt a 10 napig keÂzeltek között, de nem találtak különbséget az antibiotikum mellett jeÂlentkező hasmenés előfordulásában, az antibiotikum-rezisztencia kialakulásában és az otitis media kiújulásában. Ezen eredÂméÂnyek alapján a javaslat az, ha antiÂbioÂtikum adására kényszerülünk akut otitis mediában, akkor válasszuk a 10 napos kúrát.
Appendicitis acuta: 7 prospektív és 3 retrospektiv (413 gyermek) tanulmány alapján elemezték a nem komplikált appendicitis acuta nem operatív kezelésének hatásosságát. A kórházi tartózkodás során 97%-ban volt sikeres ez a kezelési mód, csak 17 gyermeket kellett megoperálni. 14%-ban sikeres non operatív kezelést követően recidíva jelentkezett, de közülük sem mindenkit operáltak meg, így összességében 82%-os volt a kezelés eredményessége. A tanulmány alapján az a következtetés vonható le, hogy nincs számottevő különbség biztonságosság tekintetében a non operatív kezelés és az appendectomia között nem komplikált appendicitis acuta esetén. Ezen eredmények alapján 5-ből 4 gyermeknek nincs szüksége műtéti beavatkozásra, altatásra!
REF.: DR. HÓBOR MIKLÓS
2023. május 4-7. között kerül megrendezésre a HGYE Kávészünet konferenciája, Siófokon.